„Рівні можливості” лютий 2006р – січень 2007 р.

Наш проект був частиною спільного проекту Мережі НУО “УЧАСТЬ ЖІНОК У ГРОМАДСЬКО-ПОЛІТИЧНОМУ ЖИТТІ” .
До мережі ввійшли 27 громадських організацій з 17 областей України. Проект був підтриманий Фондом сприяння демократії Посольства США в Україні, а координувала роботу мережі Всеукраїнська громадська організація „Жіночий консорціум України” .
Учасники мережі в кожній області виконували різні проекти поєднані спільним духом та ідеєю, координуючи свою роботу та обмінюючись досвідом. Крім того було проведено спільне дослідження участі жінок у виборах 2006 року, ґендерний аналіз передвиборних програм та агітаційних матеріалів партій та блоків, результатів роботи перших сесій місцевих рад.
З Полтавської області відразу три громадські організації брали участь у виконанні проекту :

Проект «Рівні можливості» був спрямований на розвиток середовища, яке буде забезпечувати рівний доступ чоловіків та жінок до участі в політичному та громадському житті й державному управлінні та підвищенні активності жінок у процесах прийняття рішень на місцевому та державному рівнях. Задля досягнення цієї мети Полтавська філія ССУ провела низку інтерактивних обговорень за участю представників управлінь державної адміністрації, центру зайнятості, профспілок, громадських організацій, партій, депутатів місцевих рад, ЗМІ, видала буклет з питань ґендерної рівності.

На початку виконання проекту було проведено спільне засідання організацій – учасниць Мережі НУО з Полтавської області: Полтавської спілки жінок “Чураївна”, Полтавського обласного осередку Ліги соціальних працівників України та Полтавської філії Суспільної служби України. Домовились про розподіл районів області при проведенні ґендерного аналізу Виборів 2006, спільне проведення презентації наших проектів в прес-клубі ринкових реформ, координацію дій при проведенні круглих столів, телепередач, обміну інформацією щодо проведення заходів..
6 березня відбулася Презентація проекту „Рівні можливості” на засіданні Полтавського прес-клубу ринкових реформ „Рівність чоловіків та жінок у політиці, бізнесі та управлінні”
Також в березні ми презентували наш проект перед викладачами та студентами Інституту економіки та права , коледжу „Світоч”, юридичної академії. Всього взяли участь 9 викладачів та 82 студенти. Завдяки цим презентаціям ми залучили волонтерів до виконання окремих заходів.
В рамках проекту було виконано наступне.
Зібрали та проаналізували висвітлення ґендерних проблем в програмах партій(блоків), під час ведення передвиборної агітації кандидатами в депутати до рад усіх рівнів (виступи, листівки, плакати, газети, радіо, телебачення) – січень-березень. Результати досліджень в подальшому використовувалися під час круглих столів та прес-конференцій.
Виконали ґендерний аналіз списків виборчих комісій, партійних виборчих списків та склад новообраних місцевих рад та сільських, селищних, міських голів в п’яти районах області та місті Полтаві протягом лютого – квітня. Ці дослідження використовувалися під час публічних виступів на телебаченні, прес-конференції, при написанні інформаційних повідомлень та статей.

Проведено круглі столи, інтерактивне обговорення за участю громадських організацій, політичних партій(блоків), представників влади, підприємців та фермерів:

10 березня в Полтаві круглий стіл „Чи потрібні жінки в політиці” . До обговорення були запропоновані питання:
• участь жінок у громадсько-політичному житті України;
• позиція політичних партій(блоків) щодо Закону України ”Про забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків”;
• як буде забезпечувати гендерну рівність ваша партія, прийшовши до влади?
Всього взяли участь 36 чол., з них: кандидатів у депутати – 16, керівників ГО – 6, представників влади -3, ЗМІ – 7, кандидатів на посаду міського голови – 4.
12 квітня в Полтаві круглий стіл „Співпраця громадських організацій і влади в запобіганні дискримінації громадян”.
Всього учасників 38, з них: представників влади – 4, керівників ГО – 12, ЗМІ – 8, депутатів – 10, керівників політичних партій – 4.
17 травня разом з Лігою соціальних працівників взяли участь в проведенні семінару для керівників районних державних адміністрацій в Великій Багачці, де презентували свою організацію та проект. В семінарі взяли участь представники обласної державної адміністрації, заступники голів РДА 25 районів області, представники Міністерства у справах сім’ї та молоді, керівник мережі НУО Наталка Самолевська. Завдяки цьому семінару були нав’язані нові контакти та досягнуті домовленості про проведення спільних заходів, частина з яких вже проведена в Гадяцькому та Чутівському районах.
6 липня в Чутовому Полтавської області відбулося інтерактивне обговорення проблеми „Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків”. Цей захід був організований та проведений Полтавською філією ССУ разом з Чутівською районною державною адміністрацією.
22 березня в прямому ефірі програми ОДТРК „Лтава” „Голос майдану” виконавці проекту: голова Полтавської філії Суспільної Служби України, кандидат у депутати Полтавської міськради Ганна Кіященко, правозахисник-консультант Зоя Коваленко та Олександр Келим разом із заступником голови Полтавської ОДА, Кандидатом у депутати облради Надією М’якушко провели прямий ефір у програмі „Голос майдану” ОДТРК „Лтава” про виконання вимог ЗУ „Про забезпечення рівних можливостей жінок і чоловіків” місцевою владою та партіями-учасниками виборів 2006р. на Полтавщині.
22 червня в м.Гадячі проведено Відкритий простір „Що треба зробити для забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків?”, в якому взяли участь: представники громадських організацій і політичних партій, влади і ЗМІ, депутати і голови сільських та селищних рад, підприємці і фермери, освітяни і медики, молодь і пенсіонери, інваліди і соціальні працівники. Всього 53 учасники. Організаційну допомогу у проведенні Відкритого простору надала Гадяцька районна адміністрація та особисто голова Ірина Гулей.
2 листопада
Відкритий простір в місті Лубни 1 день, 51 учасник.
Тематика ВП: “Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.”
9 листопада
Відкритий простір в місті Зіньків 1 день, 53 учасника.
Тематика ВП: “Забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків.”
Проведення обговорень у формі Відкритих просторів дали можливість представникам різних цільових груп вільно висловлювати свої думки, пропозиції, обговорити проблему з різних точок зору. Ми переконались, що проблема існує, жінки і значна частина чоловіків вважають, що її потрібно вирішувати. За результатами цих обговорень ми склали звіти, які використовували під час проведення семінарів, написання статей до газет та виступів. Ми змогли продемонструвати суспільству, що проблема існує і громадяни пропонують шляхи вирішення. За відгуками учасників ВП, вони потребують інформації, методичних матеріалів з ґендерних питань і вдячні, що вони це отримали. Також вони були задоволені формою проведення обговорення, бо це дало можливість всім висловитись і бути почутими.

Семінари та тренінги

7 березня, Полтава, : Семінар “Як читати політичні програми. На допомогу жінкам-виборцям”, вчителі, лікарі, представники ГО, всього 19 чол.
11 квітня, Полтава, тренінг „Інформаційні ресурси в Інтернет”, депутати, представники ГО ,всього 12 чол.
20 квітня, Полтава, семінар “Конституційне забезпечення громадян на екологічно чисті зони проживання”, депутати, представники ГО , партій, всього 18 чол
11 травня, Полтава, тренінг „Інформаційні ресурси в Інтернет”, депутати, представники ГО , студенти всього 12 чол.
16 травня, Полтава, семінар “Ґендерна рівність”, депутати, представники ГО , студенти, всього 24 чол
20 травня, Решетилівка, семінар „Розвиток громадських організацій, всього 21 чол
10 червня. Полтава, тренінг „Техніка публічного виступу, прес-конференція, ТБ, інтерв’ю”, депутати, представники ГО, всього 11 чол.
4 липня, Полтава, Семінар для депутатів „Робота зі зверненнями громадян, всього 12 чол.
12 липня, Лубни, семінар „Запобігання торгівлі людьми”, учителі, працівники райдержадміністрації, депутати, всього 17 чол.
15 вересня.
Семінар для школярів та вчителів в с. Нижні Млини 1 день, 37 учасників.
Тематика семінару: Ґендерні стереотипи та ґендерне насилля”.
За відгуками старшокласників раніше з ними ніхто так серйозно і цікаво не говорив на подібні теми, в них відкрились очі на деякі речі. Вчителі також з зацікавленням слухали тренера і були вдячні за роздаткові матеріали, які ми їм залишили для подальшого використання у роботі з учнями.

28 жовтня, Зіньків, тренінг „Ресурси Інтернет для депутатської та громадської діяльності”, депутати, представники ГО , студенти всього 19 чол.
Захід 18
19 листопада, Лубни, тренінг „Ресурси Інтернет для депутатської та громадської діяльності”, депутати, представники ГО , студенти всього 12 чол.
Тренінги з користування Інтернет та електронною поштою за відгуками учасників були дуже для них корисними, оскільки дали їм базової знання для користування новими інформаційними технологіями. Особливо були вдячні депутатки, яким дуже необхідна інформація і знання про роботу органів місцевого самоврядування і вони зараз з успіхом використовують Інтернет.
20 грудня Семінар для депутаток місцевих Рад “Абетка депутата, практичні поради” в СМТ Шишаки 1 день, ’19 учасників.
10 січня Семінар для депутаток місцевих Рад “Абетка депутата, практичні поради” в Хоролі 40 учасників
12 січня Семінар “Абетка депутата, практичні поради” для депутаток та працівників ОМС в Зінькові 21 учасник.
Семінари і тренінги для депутаток значно посилили їх можливості ефективно працювати в органах місцевого самоврядування. В процесі проведення семінарів ми побачили, що й чоловіки потребують таких самих знань і навичок і вони з задоволенням навчались разом з жінками.
Ми видали і розповсюдили 1000 примірників Буклету Участь жінок у громадсько-політичному житті.

Висвітлення в ЗМІ
В кожному масовому заході, проведеному нами в рамках проекту або разом з іншими громадськими організаціями, брали участь представники обласних, міських і районних ЗМІ. Також ми розсилали наші матеріали електронною поштою в друковані ЗМІ, іншим громадським організаціям та в Інтернет видання.
Отже інформація про виконання проекту, результати ґендерних досліджень та наша власна позиція щодо ґендерних проблем висвітлювалась в наступних ЗМІ:ОДТРК „Лтава”;Телестудія „Місто”;ТРК „Лтава”-радіо;Гадяцька районна ТРК, обласні газети:Зоря Полтавщини;Полтавська Думка; Село Полтавське, Коло;Сила духу;- міські газети:Вечірня Полтава, Полтавський вісник;Сім’я, – районні газети: Вісті, Моє місто, Базар-медіа, Новий час, Голос Зіньківщини, Полтава-Час. На сайтах Гурту, Новини Полтавщини, Полтавський прес-клуб ринкових реформ та нашому власному сайті.


ВПЛИВ ПРОЕКТУ НА ЦІЛЬОВУ ГРУПУ ОСІБ

Жінки-депутати, які були залучені до проекту, отримали інструменти для ефективнішої роботи в Радах та підвищення статусу жінки-депутата. Під час семінарів, тренінгів депутатки з різних рад мали змогу знайомитись та спілкуватись між собою, тепер вони використовують ці зв’язки для обміну інформацією та посилення ролі жінок в радах та партіях. Вони відчули підтримку і розуміють, як потрібно діяти. Зараз уже є ініціатори створення асоціації жінок–депутаток різних рад Полтавської області для вироблення певних рішень та лобіювання їх у своїх Радах.
Ми вважаємо, що проект мав вплив на зміну ґендерних стереотипів. Виконавча влада, депутати, представники ЗМІ, партій вже мають достатньо інформації і розуміють, що проблему потрібно вирішувати. Ази ґендерної рівності активною частиною Полтавської громади вже освоєні. Всі визнають, що жінок недостатньо в партійних списках і це треба виправляти. Не всі погоджуються, що це повинні бути квоти, але не заперечують, що при рівних якостях претендентів, перевагу потрібно надавати жінкам.
Визначальним для успіху проекту було те, що він був мережевий, це значно посилило вплив на суспільство, дало можливість нам використовувати досвід і підтримку інших організацій. Позитивне те, що влада також має завдання вирішувати цю проблему і була зацікавлена в співпраці з нами.