Театр Сучасного Діалогу – мистецький засіб вирішення соціальних проблем.

Досвід полтавського Театру Сучасного Діалогу свідчить про важливість і актуальність подібних мистецьких ініціатив для  розвитку громадянського суспільства.

За півтори роки існування ТСД зібрав команду, яка постійно навчається та готова до нових викликів.

На основі зібраного членами ТСД документального матеріалу: інтерв’ю з представниками різних цільових груп та журналістських досліджень, рекомендацій психологів, соціологів, юристів, правозахисників,  власних рефлексій та ін..  створили три сучасні вистави,  понад 20 перфоменсів, 5 відеороликів із соціальною  рекламою.

ТСД працював  з такими актуальні темами:

–         інтеграція та адаптація ВПО в місцеві громади;

–         попередження злочинів на ґрунті ненависті з мотивів упередженості;

–         мова ворожнечі;

–         групи упередженості та стереотипи;

–         толерантність;

–         права та обов’язки громадянина;

–         інформаційні маніпуляції та критичне мислення;

Вистави демонструвалися у багатьох містах України. Вистава «ZLATOMISTO» була показана понад 30 раз, в тому числі у посткризовому регіоні у м. Краматорськ в рамках міжнародного форуму «UkraineLab: Розвиток громад та локальні ініціативи в (пост)кризових регіонах», стала лауреатом  першого в Україні фестивалю патріотичного театру «Миротворці» м.Дніпро, брала участь у міжнародному фестивалі сучасного мистецтва «Гогольфест», та ін.

Обов’язковим «другим актом» вистав є обговорення актуальних проблем із глядачами, та пошук шляхів їх вирішення. Учасники ТСД разом із глядачами осмислюють сьогодення, використовуючи сучасну мову, ритм та сучасні театральні інструменти.

Для участі у роботі Театру Сучасного Діалогу запрошені актори різних театрів, від аматорських до професійних, журналісти, громадські активісти, працівники бібліотек, творча молодь, представники громадських організацій.

Для того, щоб документальна драма працювала чесно та ефективно, учасники Театру Сучасного Діалогу постійно вчаться.

Тренінги та майстер класи для учасників ТСД проводять професійні режисери, драматурги, актори, сценографи, театральні менеджери, театральні критики. Це митці  та експерти з  активною громадською позицією,  які працюють з питаннями: дискримінація, гендер, мова ворожнечі, інформаційні маніпуляції, права людини, громадянська компетентність, ін..

Навчання має три тематичних напрямки:

1 Театральний (акторська майстерність, сценічна мова, сценічний рух, принципи існування актора у документальному театрі; поняття критичний, соціальний, документальний напрями у театрі їх функції та засади, соціальний та критичний театр у світовому контексті, ін…)

2. Підвищення рівня обізнаності у сфері сучасного мистецтва (принципи сучасного мистецтва, огляд та аналіз світових виставок, форумів, фестивалів сучасного мистецтва).

3. Громадянська компетентність (права та обов’язки громадянина демократичної держави, толерантність та громадянська активність, медіа грамотність, демократія участі ін..)

Навчання дає змогу свідомо працювати з  документальним матеріалом, набувати навичок демонстрації його засобами театру.  І, головне, розуміти важливість та масштабність проблем, які заважають  розбудові демократичного та  успішного суспільства.

Окрім розуміння проблем, ми бачимо  необхідність відкрито говорити про них, визнавати, що проблеми існують, та шукати шляхи їх вирішення.

Особливо важкою але продуктивною була робота над виставою «теорія великого фільтру», в рамках проекту «Театр сучасного діалогу – мистецький засіб попередження злочинів на ґрунті упередженості».

Вистава, була створена на основі документального матеріалу: інтерв’ю з людьми різного віку, соціального статусу, національностей, переконань; власні думки та дослідження учасників та учасниць проекту. Питання які були найбільш актуальними: навіщо ми користуємося стереотипами – це захист, чи спосіб розпалення ворожнечі? Чому в нашій країні досі існує інформаційна маніпуляція, мова ненависті та ігноруються злочини на ґрунті упередженості? Як можна бути толерантним до нетолерантних? І взагалі толерантність – це добровільне перенесення страждань, чи демократична взаємодія між людьми?

За 6 місяців проекту учасники, які брали участь у навчанні та глядачі вистави значно підвищили рівень обізнаності в питаннях дискримінації, мови ворожнечі, стигматизації та впливу негативних стереотипів, збільшився рівень емпатії та розуміння механізмів дегуманізації.

Знизився рівень напруги та агресії з боку учасників та глядачів щодо  багатьох груп, які потерпають від упередженого ставлення в суспільстві. З’явилося розуміння, що потрібно не узагальнювати, а оцінювати людину за її власними особистими характеристиками.

Тож,  сучасне мистецтво може допомогти розгледіти за нав’язаним образом ворога звичайну людину, яка потребує поваги та захисту, може ставити актуальні питання, може і повинно віддзеркалювати сьогодення, заради гідного майбутнього, може шукати шляхи вирішення нагальних соціальних проблем.

Театр Сучасного Діалогу – структурний підрозділ Полтавської філії Суспільної служби України.

м. Полтава, вул. Соборний майдан, 15.

Сторінки в соцмережах:

https://www.facebook.com/groups/TheatreOCD/

https://www.youtube.com/channel/UC5lOb6Q9-OLc_4Fuwe8yHcA

Новини Театру Сучасного Діалогу