Суспільна Служба України

ПОЛТАВСЬКА ФІЛІЯ

Прозора відбудова: реальні досягнення та сумнівні рішення!

У рамках проєкту «Прозора відбудова: Моніторинг відбудови соціальної інфраструктури», що реалізується за підтримки Європейського Союзу в рамках субгрантового компоненту «Контроль витрат на відновлення», ми продовжуємо  (або, на данному етапі завершуємо ) відслідковувати процеси відбудови пошкоджених об’єктів у громадах.

На прикладі одного з кейсів розповідаємо вам, як працюють наші експерти, з якими викликами стикаються, які дослідження, іноді, ледь не кримінальні, проводять….

Об’єкт: Великоолександрівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2, яка розташована у Великоолександрівській територіальній громаді Херсонської області.

Факти та хронологія подій:

Об’єкт зазнав сильних руйнувань під час російської агресії – пошкодження стали очевидними в період з березня по вересень 2022 року. Школа перебувала під окупацією з 10 березня по 04 жовтня 2022 року та була сильно зруйнована артилерійськими обстрілами.

Початок відбудови: Відновлювальні роботи розпочалися у квітні 2024 року з запланованим завершенням до 25 грудня 2025 року.

Прозорість інформаційного супроводу:

Публічне розміщення інформації: Всі дані про проєкт, включаючи вартість робіт у розмірі 77 460 523,00 грн, строки виконання та опис виконуваних заходів (відновлення несучої здатності конструкцій, утеплення, заміна віконних і дверних блоків, монтаж інженерних мереж, ремонт приміщень, благоустрій території тощо), доступні для громадськості.

Соціологічне дослідження: З 12 по 26 червня 2024 року було проведено онлайн-опитування, завдяки якому проєкт був віднесений до пріоритетних заходів громади.

Експертами було відзначено і комплексний підхід до відновлення.  Ремонтні роботи включають як технічні заходи (відновлення пошкоджених конструкцій, ремонт даху, заміна плит перекриття у спортивній залі), так і заходи з модернізації навчального процесу: облаштування внутрішніх приміщень відповідно до вимог «НУШ», закупівлю сучасних технологічних засобів навчання, забезпечення учнів та педагогів гаджетами для дистанційного навчання.

Участь громадськості: Відкритість процесу дозволила залучити місцевих жителів до розробки пріоритетів відновлення, а також сприяла поданню 28 проєктів на суму 1,6 млрд грн від Великоолександрівської громади на платформі DREAM станом на 29 січня 2025 року.

Відповідність державним нормам: Проєкт профінансовано з бюджетних коштів, а також враховано положення Постанови КМУ №1178 від 23.12.2024 року, що встановлює строки та вимоги до відбудови об’єктів з відновлення наслідків збройної агресії.

Тож, з точки зору оприлюднення інформації, її відкритості та прозорості, все, майже, ідеально…  Але тут починається найцікавіше…

Планування та проєктування. Прозорість вибору виконавця – питання без відповіді….

На фоні позитивних моментів, що стосуються відкритості процесу відновлення, наші експерти  звернули увагу на наступне:

  • Для відбудови після деокупації Великоолександрівська  загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №2 року  із застосуванням Постанови КМУ №1178  23.12.2024 року  строком до 25.12.2025 року уклала Договір №9 з ТОВ “УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ”, яке є фігурантом численних кримінальних проваджень та антикорупційних розслідувань. Варто відзначити, що батько власника цього підприємства був засуджений у 2019 році за сепаратизм
  •  Проєктна організація не була обрана в конкурентний спосіб, що одразу  створило передумови для виникнення зловживань.
  • Були зафіксовані проблеми з тендерною документацією, яка не містила кількісних кваліфікаційних критеріїв, що зробило неможливим об’єктивне порівняння кандидатів за відповідністю вимогам замовника.
  • Зазначено й недотримання вимог до кваліфікації ключових спеціалістів. Наприклад, вимоги до наявності вищої освіти для директора, головного інженера та виконроба не виконано ( директор має лише кваліфікацію техніка-будівельника, а головний інженер  –  кваліфікацію інженера-меліоратора, що не відповідає вимогам замовника). Це створює додаткові ризики для якості проектних рішень та безпеки майбутнього використання відновленого об’єкту.
  • Відомість ресурсів у тендерній документації містить неповні типорозміри товарів з найбільшою ціною, що ускладнює порівняння з роздрібними цінами та контроль за обґрунтованістю витрат.
  • Використання закупівель без електронної системи: 03 серпня 2023 року школа уклала договір без конкурсу з ТОВ «Енергосервісна компанія “Гарант”» для розробки проектно-кошторисної документації. Таке рішення підвищує ризик непрозорості процедур, хоча згодом і було проведено тендер за відкритими торгами.

 Вибір підрядників із сумнівною історією, зокрема ТОВ «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ»*, викликає серйозні побоювання щодо можливості виводу бюджетних коштів та інших зловживань. А оцінка тендерних пропозицій виключно за ціною обмежує можливості замовника у виборі найякіснішого та найбільш компетентного виконавця.

*Ризиковий суб’єкт – ТОВ «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ» із суперечливою історією. За даними аналітичної системи Youcontrol, компанія має зв’язки з регіоном, який наразі  перебуває під окупацією (Донецька область). Крім того, керівник і кінцевий бенефіціар – Давід Кізіменко – пов’язаний з низкою кримінальних проваджень та антикорупційних розслідувань, зокрема, щодо глобальної схеми виводу бюджетних коштів та розтрат. Корупційні ризики: Супутні факти, зокрема участь у кримінальному провадженні (БЕБ №72023000410000030 від 08.08.2023) та інші антикорупційні розслідування, свідчать про високий рівень ризику, пов’язаного з обранням цієї компанії.

Планування та проєктування відновлення Великоолександрівської загальноосвітньої школи є важливим етапом у забезпеченні безпечного та якісного відновлення інфраструктури. Проте відсутність конкурентного відбору, невизначеність кваліфікаційних вимог і використання тендерної документації, що не містить повних даних, створюють значні ризики для якості та прозорості процесу. Наявність сумнівних суб’єктів, таких як ТОВ «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ», посилює побоювання щодо можливих корупційних схем. Водночас, застосування єдиних державних постанов і проведення моніторингу демонструють спроби забезпечити регламентованість процедур.

Для мінімізації ризиків та підвищення ефективності відновлювальних заходів необхідно впровадити більш суворі критерії відбору, розширити критерії оцінки тендерних пропозицій і посилити прозорість процесів, що забезпечить довіру громадськості та оптимальне використання бюджетних коштів.

Звісно, наші експерти надають відповідні рекомендації.. але, чи почують їх адресати? Чи вплине на ситуацію громадськість? Адже лише громадський контроль та подальший моніторинг допоможуть виявляти та усувати недоліки, забезпечуючи ефективне використання коштів на відновлення та створення безпечного майбутнього для наших громад.

Громадський контроль має стати основою для запобігання нецільовому використанню коштів та гарантувати, що відбудова не стане полем для корупційних схем. Тільки таким чином можна забезпечити реальне повернення до нормального життя громадам, які постраждали від війни.

Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту «Прозора відбудова: Моніторинг відбудови соціальної інфраструктури», що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту «Контроль витрат на відновлення», який реалізується за підтримки Європейського Союзу.

Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Полтавської філії Суспільної служби України і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують ГО «Центр економічної стратегії», ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» та ГО «Технології прогресу».