Суспільна Служба України

ПОЛТАВСЬКА ФІЛІЯ

Зустрічі в громадах Полтавської області зі звітом про моніторинг закупівель.

Перш за все пояснювали мету проєкту;  зробити процес відбудови в громадах більш прозорим та зрозумілим для мешканців, стимулювати членів громади брати участь у моніторингу, підвищити ефективність витрачання коштів на відбудову та підвищити рівень довіри до влади. І з боку громадян, і з боку інвесторів.

«Для нас вкрай важливим було знайти ефективний алгоритм залучення місцевих жителів до участі в обговоренні важливих для громад рішень, – говорить Ганна Кіященко, ініціаторка та керівниця проєкту, – а ще, одним з наших завдань, було перевірити, наскільки прозоро і раціонально використовують кошти в процесі відбудови.» 

Яким чином проводилися тендери та чи надійні фахівці були залучені до процесу відбудови у якості підрядників тощо? На всі ці питання  шукали відповіді два потужних експерти з відповідним практичним досвідом – Юрій  Филенко та Наталія Заболотна, яких було спеціально запрошено для кропіткої та відповідальної роботи в проєкті. Експертами використовувалася методологія дослідження,  що базувалася на принципах прозорості процесу, ефективності реалізації проєктів та принципі доброчесності й відповідності стандартам.

За час впровадження проєкту було проаналізовано 20 об’єктів соціальної інфраструктури, які перебувають на різних етапах відбудови. Дослідження проводилося  у 8 громадах Полтавської області (Кременчуцькій, Полтавській, Миргородській, Диканській, Решетилівській, Лубенській, Оржицькій та Пирятинській).

Найбільша частка інвестицій спрямована на відбудову та розвиток освітньої інфраструктури (45%), друга за значущістю галузь фінансування — охорона здоров’я (30%), інвестиції у сферу державного управління та на соціальний захист складають по 10% і найменша частка фінансування спрямовується на відновлення об’єктів промисловості, торгівлі та послуг (5%). На думку  експертів це може свідчити про фокус уваги на базових потребах громад, таких як освіта, охорона здоров’я та соціальні послуги, а розвиток економіки розглядається як менш пріоритетне завдання у короткостроковій перспективі відбудов.

Найбільша увага була приділена аналізу використання коштів, адже саме він є ключовим компонентом ефективного моніторингу відбудови. Моніторинг засвідчив, що у більшості проєктів використання бюджетних ресурсів було раціональним. Притому,  були виявлені затримки у виконанні робіт саме із-за проблем з фінансуванням, загальний рівень якого є поки що недостатнім для завершення всіх проєктів. Тож експертами було вказано на необхідність забезпечення додаткового фінансування для секторів із великим бюджетним дефіцитом, таких як освіта та охорона здоров’я.

Окрім затримки у фінансуванні експертами були виявлені й інші проблеми та ризики, як то: зміни в обсязі робіт, відсутність кваліфікованих підрядників,  корупційні ризики, ризик закупівлі у одного учасника та ризик завищення ціни при закупівлі товарів.

У підсумковому Звіті за проєктом експертами було зазначено, що більшість ресурсів та зусиль в регіоні спрямовані на відновлення освітніх та медичних закладів, які є основними об’єктами соціальної інфраструктури. Але, на превеликий жаль, відкритість процесу обрання об’єктів знаходиться на вкрай низькому рівні, громадськість майже не володіє офіційною інформацію про перебіг процесу відновлення в Полтавській області, вона не залучена до вибору та контролю реалізації проєктів, що негативно впливає на адресність і прозорість проведених робіт.  І на це є свої причини, адже ані органи публічної влади, ані замовники не розміщують на своїх веб-сайтах  офіційну інформацію про відбудову (плани, анонси, копії документів, кошториси, тощо).

75% досліджених об’єктів відновлення мають ознаки завищення закупівельних цін; в 40% досліджених випадків переможці закупівельних процедур обирались в умовах ризику закупівлі у 1 учасника.

Експерти розробили відповідні рекомендації задля забезпечення  ефективності реалізації проєктів. Вони стосуються підвищення прозорості тендерних процедур, залучення громадськості на всіх етапах проєктів, покращення доступу до інформації щодо їх реалізації, оптимізації використання бюджетних коштів та розробки стратегії мінімізації ризиків і вирішення проблем.

Для підвищення ефективності процесу відбудови вкрай важливо  забезпечити активну участь місцевих громад у виборі та моніторингу проєктів. Це може включати проведення громадських обговорень, створення онлайн-платформ для подання пропозицій,  регулярну публікацію даних  щодо відбудови та відновлення  на офіційних ресурсах. Залучення громадськості дозволить краще визначати реальні потреби населення, буде сприяти більш ефективному та прозорому розподілу ресурсів,  співпраці з керівництвом, і, головне, надасть можливість кожному та кожній,  відчувати та усвідомлювати відповідальність за все, що відбувається в житті громади.

Олена Бурім

Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу*. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Полтавська філія Суспільної служби України  і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”