Суспільна Служба України

ПОЛТАВСЬКА ФІЛІЯ

Прозора відбудова: Моніторинг відбудови соціальної інфраструктури в умовах збройної агресії

Спираючись на дослідження наших експертів, аналізуємо процеси відбудови пошкоджених об’єктів у громадах. За результатами моніторингу 18 об’єктів певні порушення були зафіксовані нашими фахівцями, абсолютно по кожному… Проте «зразковим», у негативному сенсі, став кейс Малоолександрівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів, розташованої у селі Мала Олександрівка, Великоолександрівській територіальній громаді, Бериславського району, Херсонської області.

Серед ключових висновків моніторингу, експертами відзначено, на цьому об’єкті спостерігається 100% невдалий досвід організації відбудови. Основні проблеми полягають у наступному:

  • порушення процедур закупівель та підписання договорів: контракти на проведення ремонтних робіт та організацію технічного контролю укладалися кілька разів без розірвання попередніх договорів, при цьому сума нових договорів зменшувалася.
  • кожного разу, повторно, обирався той самий виконавець ремонтних робіт – ТОВ «УКРБУД-ПРОЕКТ-РЕКОНСТРУКЦІЯ», який є фігурантом кримінальних проваджень та антикорупційних розслідувань.
  • невідповідність вимог тендерної документації, яка не містить кількісних кваліфікаційних критеріїв, що унеможливлює об’єктивну оцінку відповідності учасників вимогам замовника.
  • порушення в процесі планування та проєктування: відсутність конкурентного відбору. 14.06.2023 року Малоолександрівська школа за процедурою без використання електронної системи уклала договір на суму 48 716,00 грн з ФОП Сакара Олександром Юрійовичем на розробку проектно-кошторисної документації.

Обраний спосіб відновлення створив додаткові корупційні ризики, про що свідчить оголошення тендеру 04.08.2023 року з очікуваною сумою договору у 20 469 075,60 грн. При цьому тендерна документація частково містить типорозміри товарів, що ускладнює порівняння з роздрібними цінами.

  • невідповідність процедур закупівель: закупівлі робіт з авторського нагляду та технічного контролю проводилися без використання електронної системи.

Експертами було зафіксовано і порушення законодавства у сфері публічних закупівель: перевірки ДАСУ встановили, що тендерна документація  складена не у відповідності до вимог закону.

Проєкт було обраний відповідно до Порядку та умов надання субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №608 від 16 червня 2023 року. Проте процес його затвердження не був відкритим і прозорим, а вибір відбувався без конкурентної процедури відбору.

За даними листа Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України від 28 червня 2023 року, оцінка громадської думки не проводилась або була формальною та не врахована при підготовці проєкту.

Ризики, пов’язані з переможцями закупівель також суттєві. Особливу стурбованість викликає ТОВ «Атлас БУД ПРО», яке виступило переможцем тендерних процедур.

Фінансові та організаційні дані:

Зареєстроване 24.07.2020 року в Херсоні з загальним статутним капіталом у 45 000,00 грн, компанія бере участь у тендерах уже кілька років, а суми переможних лотів зростають: 1 352 414 грн у 2022 році, 51 691 727 грн у 2023 році та 40 651 829 грн у 2024 році.

Ризики:

Підприємство є фігурантом кримінального провадження №42024232240000008 та численних антикорупційних розслідувань, зокрема у справах про завищення витрат на ремонт об’єктів.

Публічні розслідування, як-от матеріали «Підряд на ремонт школи на Херсонщині віддали фірмі, яку звинувачують у відмиванні грошей» та «Дороге “Сонечко”: як під час війни нескінченно заробляти на ремонті одного й того ж дитсадка», підсилюють сумніви щодо об’єктивності та якості проведених закупівель.

Моніторинг відбудови Малоолександрівської загальноосвітньої школи І–ІІІ ступенів демонструє низку серйозних порушень у процедурах закупівель, планування та проєктування. Незважаючи на позитивні аспекти – оприлюднення Програми комплексного відновлення, активну участь громади та повне фінансування проєкту – виявлені порушення створюють додаткові корупційні ризики та загрожують ефективному використанню бюджетних коштів.

Наші експерти наголосили на тому, що потребує уваги в першу чергу! А саме:

Контракти укладаються без розірвання попередніх угод, що створює неясність і потенціал для зловживань.

Процедури відбору та оцінки тендерних пропозицій проводяться без належного врахування нецінових критеріїв, що обмежує можливість вибору компетентного виконавця.

Обрані підрядники мають сумнівну репутацію та є фігурантами  антикорупційних розслідувань, що підриває довіру до процесу відбудови.

 На покращення ситуації можуть вплинути відповідні правоохоронні органи та активні мешканці громади. Громадськість має право знати про всі етапи реалізації проєкту, а її активна позиція сприятиме запобіганню корупційним схемам та забезпеченню ефективного використання державних коштів для відновлення життєво важливої інфраструктури.

Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Полтавської філії Суспільної служби України і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт «Контроль витрат на відновлення» впроваджують ГО «Центр економічної стратегії», ГО «Інститут економічних досліджень та політичних консультацій» та ГО «Технології прогресу».