Суспільна Служба України

ПОЛТАВСЬКА ФІЛІЯ

Моніторинг відновлення у громадах Херсонській області

Станом на дату написання звіту, за даними платформи DREAM, у Херсонській області зареєстровано 385 проєктів відбудови із загальним орієнтовним бюджетом 8,15 млрд грн. Однак, наявне фінансування становить лише 2,6 млрд грн, що складає 31,8% від необхідного обсягу. Це свідчить про критичну нестачу ресурсів для відновлення регіону та необхідність залучення додаткових джерел фінансування.

Основними джерелами фінансування є державні кошти (73,2%), все інше це кошти міжнародних партнерів. Водночас значна частина проєктів досі перебуває на стадії узгодження або пошуку фінансування, що суттєво сповільнює процес відбудови.  На момент проведення моніторингу чотири об’єкти все ще не отримали фінансування, а один об’єкт був профінансований лише частково.

Програму комплексного відновлення розробили та оприлюднили тільки 2 громади з 5 (Великоолександрівська та Високопільська). У Кочубеївській громаді Програму комплексного відновлення розроблено частково, тоді як у Борозенській та Чорнобаївській громадах вона взагалі відсутня. Важливо зазначити, що всі громади вказують на залучення або плани щодо залучення громадськості до розробки Програми комплексного відновлення.

Аналіз показав, що у деяких громадах, таких як Борозенська, процес відбору проєктів і вибору підрядників не є прозорим і конкурентним, що створює корупційні ризики. Великоолександрівська громада демонструє змішаний підхід, деякі проєкти є прозорими і конкурентними, інші – ні. У Високопільській громаді процеси вибору підрядників і закупівель не завжди були прозорими та конкурентними. Кочубеївська громада демонструє позитивні показники прозорості та конкурентності, однак відсутні нецінові критерії оцінки. Чорнобаївська громада має високий рівень прозорості та залучення нецінових критеріїв оцінки до процесу вибору підрядників, що сприяє підвищенню довіри мешканців до влади.

Моніторинг вибору підрядників та закупівель у громадах Херсонської області вказує на необхідність посилення прозорості та конкурентності процесів відбору підрядників та проведення закупівель. Забезпечення конкурентних і прозорих процедур, а також врахування нецінових критеріїв оцінки є критичними для зменшення корупційних ризиків, підвищення ефективності використання ресурсів та забезпечення стійкого розвитку регіону. Необхідно посилити контроль та координацію з боку регіональної влади для досягнення цих цілей та поліпшення життя мешканців області.

Для ефективного відновлення Херсонської області необхідно посилити координацію та підтримку з боку регіональної влади, а також забезпечити прозорість і конкурентність у виборі проєктів та підрядників. Забезпечення конкурентних і прозорих процедур, а також врахування нецінових критеріїв оцінки є критичними для зменшення корупційних ризиків, підвищення ефективності використання ресурсів і забезпечення стійкого розвитку регіону. Активне залучення громадськості до процесу відновлення сприятиме підвищенню довіри до влади та покращенню загального добробуту мешканців.

Повністю звіт за результатами моніторингу в проекті «Ефективні інструменти задля прозорого та комплексного відновлення громад”  можна прочитати тут:

https://drive.google.com/file/d/1LeiBFt7l-GLplnJuYe02yJZnYBIyv0q-/view?usp=sharing

Керівник проекту Ганна Кіященко