Суспільна
Служба
України
полтавська філія

Суспільна
Служба
України
полтавська філія

 

ЖІНКИ СПРАЦЮВАЛИ ДОБРЕ!

ЖІНКИ СПРАЦЮВАЛИ ДОБРЕ!

В Полтавській області завершується проект «WOMEN WORK WELL», але далі обов’язково буде…

А ви знаєте, що “WOMEN WORK WELL”? Так, дійсно, «Жінки добре працюють». І це не новина, не лише аксіома або незаперечний факт… це ще й назва проекту, який наразі завершується у Полтавській області. “WOMEN WORK WELL” – інноваційна програма захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених жінок на місцевих ринках праці, яка впроваджується українською ГО “Фонд прав людини” у співпраці з колегами з Естонського Жіночого Ресурсного Центру ENUT. Програма надає ВПО нові унікальні можливості пройти бізнес навчання, започаткувати власну справу в місті свого проживання, розвинути малий або середній бізнес. Проект, який фінансується Міністерством закордонних справ Естонії, в нашій області координувався Полтавською філією Суспільної служби України

«Люди в цій країні нібито знаходяться в іншому вимірі.. Вони вже живуть в майбутньому до якого ми поки що лише прагнемо…», «Для мене Естонія – це ефективність. Здається, держава сама бачить себе як інструмент, котрий повинен чітко і тихенько працювати, аби не заважати своїм громадянам розвиватися. Особливо вразив Талліннський технічний університет, де цілий поверх відведений для студій під стартапи студентів. До того ж, приміщення університету нещодавно оновили, тому все навколо надихає своєю сучасністю, практичністю і купою затишних куточків. І як тут не фонтанувати ідеями, коли вони настільки вітаються?», «Маленька країна великих IT-можливостей. Так цілком справедливо говорять сьогодні про Естонію, в тому що це так і є насправді, ми цілком переконалися… В естонців вже немає паперових медичних карток і голосувати на виборах вони можуть навіть не відходячи від комп’ютера!…», – це враження Анастасії Келим, однієї з найактивніших учасниць проекту та його координаторки Наталії Кірячок, якими вони захоплено діляться після навчального візиту до Естонії. Він відбувся наприкінці лютого і став однією з найяскравіших сторінок стислого за часом, але дуже насиченого за змістом і вагомого за результатом проекту “WOMEN WORK WELL”, який стартував у Полтавській області в серпні минулого року та фінансувався Міністерством закордонних справ Естонії.

ЖІНКИ СПРАЦЮВАЛИ ДОБРЕ!

«Сьогодні ми не маємо часу на безкінечне очікування підсумків довготривалих проектів. Актуальним стає втілення в життя проектів вузько практичних, дія за алгоритмом: конкретний досвід – ефективний ментор – гарна ідея, яку можна продуктивно реалізувати та отримати вагомий результат…», – саме із таких міркувань розпочав тоді роботу Установчої Школи Тренінгу в Полтаві, Євген Фомін, один з ініціаторів та натхненників “WOMEN WORK WELL, Голова Громадської організації «Фундація прав людини». Останньою, спільно з Естонським жіночим дослідницьким та ресурсним центром ЕНУТ (ENUT, місто Таллінн) було започатковано проект «Жінки працюють добре: захист інтересів внутрішньо переміщених жінок в Україні та розширення їх перспектив на ринку праці та в підприємництві» або «WOMEN WORK WELL».

ENUT

ENUTорганізація із 20-річним досвідом роботи у сфері гендерних студій в Естонії, авторитетна не лише в країні, а і на рівні Європи. Займається збором та поширенням інформації з гендерних питань, працює із жінками щодо кар’єри та підтримки у підприємництві; має власну унікальну спеціалізовану бібліотеку із жіночої гендерної проблематики, видає власний журнал.

«Ми хочемо показати, що впровадження змін насправді потребує не великих фінансових вливань, а великих ідей. Адже криза не тільки в економіці, але і у головах. Ми не працюємо в Києві, ми йдемо в регіони та невеликі міста, де ситуація складніша і потребує постійної уваги», – говорить Євген Фомін, засновник та директор ГО «Фундація прав людини». Організація від початку свого заснування, а саме з 2002 року, спрямовує свою діяльність на участь у трансформації українського суспільства та вирішення його найактуальніших проблем. Впродовж майже 15 років «Фундація» успішно реалізувала 130 проектів в 20 регіонах України.

Головним завданням проекту, який надав переселенцям (переважно жінкам) нові унікальні можливості пройти бізнес навчання та започаткувати власну справу в місті свого проживання, було розвинення малого бізнесу із залученням менторської підтримки. Навчання щодо ідей менторства та розвитку підприємництва в Полтаві розпочалось саме з роботи вищезгаданої Установчої Школи, в якій взяли участь члени та волонтери Полтавської філії Суспільної служби України (саме ця авторитетна та результативна в своїй діяльності організація впроваджувала проект на Полтавщині), ефективні приватні підприємці, менеджери з креативних індустрій, жінки переселенки, які вже мали свої починання в сфері бізнесу. Школа працювала чотири дні, окрім полтавців в ній навчались колеги представники ще 3 областей країни – Запорізької, Дніпропетровської, Львівської, в яких також реалізовувалася програма. Говорили про те, як відшукати менторів. Як їх навчити, організувати ефективний менторський процес та отримати 500 євро, що за умовами проекту мали бути призначені для найрезультативніших менті (підопічних) на розвиток власного бізнесу. Про все це учасники Тренінгу, дізнавалися під час цікавого інтерактивного навчання. Саме у Полтаві, лекторами Естонської Бізнес Школи Пітером Кроссом та Анто Лииватом, була вперше представлена в Україні фінансова бізнес-гра Dynamа. В грі використовується комп’ютерне моделювання абсолютно всіх дій її учасників, а заснована вона на довгострокових економічних дослідженнях та враховує зміни поведінки споживача в залежності від впровадження інновацій, акцентує на важливості вміти мислити стратегічно та аналізувати ситуацію. «Учні школи» дякували «неймовірним естонським експертам за заряд енергії, позитиву та корисні практичні поради», «за можливість випробувати свої здібності в сфері бізнесу, свої вміння працювати в команді і приймати відповідальні рішення», «за надзвичайний драйв та шанс осягати складні і важливі практичні речі протягом гри». В її процесі естонські колеги, не лише продемонстрували учасникам, напрямок руху в бізнесі, а й довели, що кожен є унікальним, важливо лише зрозуміти свою місію, свої власні якості та починати діяти. А ще, вони були дуже вражені ентузіазмом та ідеями українських партнерів, які натхненні новими знаннями, були готові стати своєрідними послами, провідниками ідей проекту, головна з яких «Не зволікай, а ДІЙ!»

WOMEN WORK WELL - тренінг - Полтава

Проте від початку було зрозумілим, що для успішної реалізації своїх бізнес-проектів учасникам програми слід добре розумітися на адвокаційних технологіях та їх ефективному використанні, зокрема для розвитку громади. Саме на цьому наголошувала керівник проекту в Полтавській області, Голова ПФ ССУ Ганна Кіященко, яка ділилася своїми знаннями та досвідом з учасниками тренінгу «Громадянське представництво. Просування інтересів внутрішньо переміщених жінок на місцевому ринку праці».  Говорили про адвокасі кампанії, про те як досягати їх результативності, впливати на громадську думку, на рішення влади та отримувати підтримку останньої. А все це було дуже важливим як і для тих, хто тільки мав певні бізнес-ідеї, наприклад, відкриття фотостудії, авторської миловарні, кабінету масажу…Так і для тих, хто мав вже доволі успішний бізнес вдома, але втратив його та спробував все розпочати з чистого аркушу в Полтаві. І ті і інші були серед учасників тренінгу, і ті і інші мали певні побоювання щодо сплати непомірних податків, налагодження необхідних для ведення бізнесу зв’язків, пошуку ресурсів у незнайомому місті і ще безліч проблем. Можливості їх вирішення намітили під час обговорювання реального стану справ та виконання цікавих практичних завдань. Ці можливості в об’єднанні зусиль, спрямованих на досягнення спільної мети, в лобіюванні спільних інтересів певної групи, в даному випадку тих ВПО, які вирішили займатися підприємницькою діяльністю в Полтаві.

WOMEN WORK WELL - тренінг - Полтава

А поки майбутні менті навчалися та обмірковували свої бізнес ідеї, ініціативна група проекту розшукувала підприємців, як були б готові виступити у ролі Менторів та мали б бажання стати наставниками для ВПО для того щоб привести своїх підопічних до успішного результату. Три найефективніших учасника – Менті, з відібраних 10, мали отримати наприкінці проекту на розвиток своєї справи по 500 євро.

«Я та успіх». Тренінг під такою назвою відбувся для тих, хто вже став учасниками проекту “WOMEN WORK WELL” та «відшукував ключі» до успішного старту та розвитку бізнесу. А з чого складається успіх? Як досягти його в житті? Що слід робити в першу чергу для його досягнення в бізнесі? На всі ці питання, під час тренінгу, присутні намагалися найти відповіді за допомогою сертифікованого тренера Центру культури та розвитку «Горизонт» (м. Київ) Лілії Белялової, економіста та психолога.

Дискутували, аналізували складні життєві ситуації, розмірковували над тим, як «притягнути» до себе успіх та успішних людей… Зійшлися на тому, що без власного розвитку, як особистості, не слід і очікувати розвитку в бізнесі. Тому дуже слушними були поради Лілії щодо самомотивації та того, як діяти: використовувати всі можливі ресурсні ситуації для росту та розвитку; постійно навчатися та бути відкритим новим знанням та поглядам; не забувати про те, що почати нове життя ніколи не пізно, а нові території – це нові можливості для ідей та натхнення. Теорію підкріплювали практичними вправами, розробляли стратегію успіху на рік, місяць, кожен день! Виявляється, це цілком можливо, якщо оволодіти секретами Таймменеджменту. А цими секретами тренерка щиро ділилася. Як і корисними порадами щодо досягнення найсміливіших цілей. Поставте перед собою мету. Потім кожен день ставте перед собою невеликі завдання, виконання яких наблизить вас до успіху! Складіть план та приступайте до його здійснення. Почніть діяти. Почніть з малого, з обмеженим ризиком та з обмеженими інвестиціями, але почніть! І успіх до вас прийде! Головне, відчувайте себе не жертвою обставин, а АВТОРОМ СВОГО ЖИТТЯ!

WOMEN WORK WELL - Єлена Пархоменко та тренери Пітер Кросс та Анто Лиивато- Полтава

Як скласти бізнес план? Де та як отримати фінансову підтримку? Як заручитися підтримкою місцевої влади, якщо така буде потрібною? Як продуктивно та швидко просувати товар на ринку, за допомогою Інтернету? А як просунути власний сайт та ще й з мінімальними витратами?

Питань, дійсно, з’являлося безліч. Вони були практично однакові у всіх майбутніх підприємців – учасників проекту. Тому, за ініціативою Ганни Кіященко, керівника програми на Полтавщини, було організовано відповідні тематичні зустрічі із менторами та спеціальні курси на яких набувалися необхідні навички для реалізації бізнес ідей. Навіть самих сміливих!

Бізнес-тренер Олена Роотамм-Валтер

Нарешті було сформовано 10 пар. І проект «WOMEN WORK WELL» поступово розпочав набирати обертів і ставати результативним! Цю думку розділив би кожен, якби завітав до Конференц-залу Торгово – розважального центру «Київ» саме в той час, коли там проходив бізнес-тренінг для тих ВПО, хто вирішив прокладати свій шлях у підприємницькій діяльності. Інноваційна програма захисту прав та інтересів внутрішньо переміщених жінок на місцевих ринках праці має надати учасникам (переважно жінкам) нові унікальні можливості пройти бізнес навчання, започаткувати власну справу в місті свого проживання, розвинути малий або середній бізнес. Як все це зробити в найефективніший спосіб, йшлося протягом двох днів (насичених інформацією та плідним спілкуванням) своєрідної експрес бізнес-школи. Її учнями стали близько 20 майбутніх підприємців та підприємців – початківців із числа внутрішньо переміщених осіб. Разом зі своїми підопічними (менті) навчалися та навчали ті, хто вже найближчим часом виступив у даному проекті в ролі менторів.

Практично спрямовано, жваво та цікаво відбувалася сесія тренінгу від досвідченої Марії Гунченко. Доцент кафедри менеджменту та логістики Полтавського національного технічного університету професійно розповіла про те, як започаткувати власну справу та зробити перші кроки у бізнесі. Скільки для цього знадобиться часу, грошей, якими мають бути ціноутворення та облік витрат, як працювати без збитків… Відповіді на всі ці питання Марія надавала із власного досвіду ефективного підприємця, тому для учасників вони були, дійсно, корисними.

Не менш цінною для всіх присутніх виявилася інформація від представника Полтавського обласного Центру зайнятості. Тетяна Рибчановська, начальник відділу організації сприяння працевлаштуванню, розповіла про впровадження в області пілотного проекту із залучення до роботи членів малозабезпечених сімей та внутрішньо переміщених осіб. Головна мета проекту «Рука допомоги» (під такою назвою реалізується ініціатива не лише в Полтавській, а ще і в Харківській та Львівській областях) дуже співзвучна меті «WOMEN WORK WELL» – допомога ВПО та малозабезпеченим громадянам у працевлаштуванні та започаткуванні власної справи. Проектом передбачено декілька механізмів залучення до роботи учасників проекту, один з них: надання безвідсоткової фінансової допомоги на поворотній основі для організації підприємницької діяльності за пріоритетними видами економічної діяльності. Максимальний розмір цієї допомоги для започаткування справи становить 64 тисячі гривень, надається вона за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті. І таку допомогу на Полтавщини протягом минулого року отримали 12 осіб, з яких 7 – це внутрішньо переміщені особи. Тож шанс розпочати власну справу є у кожного, хто буде мати ґрунтовний бізнес-план (який відповідатиме затвердженим спеціальною комісією пріоритетним видам підприємницької діяльності) та захистить свою бізнес-ідею, як конкурентоспроможну.

А поради щодо ідей і планів професійно та щиро надавали естонські колеги, представники Естонського Жіночого Ресурсного Центру ENUT, Олена Роотамм-Валтер та Андрес Палінг. З ними, фахівцями в сфері ведення бізнесу та успішного менторства, учасники тренінгу мали унікальну можливість спілкуватися всі два дні та отримувати нові знання, відчувати нову філософію ведення бізнесу та взагалі, успішного життя.

Одразу після знайомства із аудиторією, під час якого учасники тренінгу розповіли про бізнес починання один одного, доктор економічних наук Олена Роотамм-Валтер зазначила наступне: «Чим би ви не займалися у якості бізнесу, чи то шили одяг, чи продавали його; чи то вирощували, або реалізовували екологічно чисті та здорові продукти харчування, чи були б спеціалістом з ремонту квартир або Web – дизайну… щоб ви не робили, перш за все ви маєте справу з людьми! І тому повинні знати, як зробити так, щоб той, хто звернувся до вас, залишився задоволеним, прийшов до вас знову, та ще й порадив своїм друзям саме вашу послугу». Справжній залог успіху – відмінне обслуговування клієнтів, висококласний сервіс! До речі, в Естонії, де якість майже всіх товарів та послуг високого ґатунку, а ціні не відрізняються, конкуренція в бізнесі відбувається виключно в області сервісу. І саме в цій області йде мирна та кваліфікована «боротьба» за свого клієнта. Тож секретів, як отримувати та утримувати клієнтів, як нарощувати свій фінансовий потенціал, бізнес-тренер Олена Роотамм-Валтер знає чимало. Проте вона не просто розкривала бізнес-таємниці, а пропонувала учасникам тренінгу практичні завдання, виконуючи які наші майбутні підприємці самі приходили до дуже важливих щодо своєї діяльності висновків. А ще розмірковували та аналізували, чи готові вони взагалі стати підприємцями? Після роботи зі спеціально розробленим опитувальником, це ставало очевидним. Серед питань були, наприклад, такі: Чи готові ви до того, що у вас будуть борги? Чи знаєте де взяти гроші для інвестицій? Чи готові ви відмовитися від нинішнього стабільного доходу? А працювати на початку без заробітної платні? Чи вмієте виконувати рутинну роботу? Не впадати у відчай? Чи вмієте співпрацювати з людьми?…. Так, бізнес справа нелегка, навіть, теоретично. І якщо всі ваші відповіді «ні», то вам слід замислитися над тим, чи очікує вас успіх у цій справі. А ось, якщо таких відповідей декілька, то ці «ні» – це ваші виклики, які вимагають пошуку рішень, це позиції, в яких ви особисто потребуєте підтримки.

Тому варто знати, де можна цю підтримку одержати. Про це говорив Андрес Палінг, коли розповідав про успішний досвід Естонської системи професій Kutsekoda, про впровадження системи OSKA, головна мета якої зменшити кількість людей без професійної кваліфікації та надавати вичерпну інформацію щодо змін на ринку праці, важливих трендах та їх впливах на цей ринок. Звичайно, говорили і про менторів та їх якості, важливість впровадження інноваційних програм менторства для посилення активності та професіоналізму нових лідерів громадських організацій шляхом ефективної діяльності з інтеграції на місцевий ринок праці, в тому числі ВПО; для поповнення їх знань, що будуть сприяти раціональній взаємодії та пошуку шляхів вирішення питань правового захисту та соціальної адаптації, більш того, взагалі активізації демократичних процесів розбудови громадянського суспільства в країні.

За два дні встигли і обговорити питання складання управлінської стратегії, яка має вести до успіху, і з’ясувати алгоритм складання бізнес-плану від ідеї до реалізації, і віднайти ключ до ефективної роботи з персоналом… Завершували роботу натхненними, сповненими ідей та готовності до їх впровадження. А ще, дякували колегам із Естонії за досвід, професійність, громадянськість та щире бажання допомогти кожному з учасників проекту досягти своєї мети. «А досягти її цілком можливо, – зазначила Ганна Кіященко, Голова ПФ ССУ, керівник «WOMEN WORK WELL» в Полтавській області, – І якщо докласти певних зусиль, інтелектуальних, фізичних, економічних, мати спеціальні знання та підтримку від держави та менторів, то свою історію підприємця кожен з наших менті зможе додати до успішних історій ведення бізнесу, яких на території нашої країни сьогодні чимало». І тепер, коли діяльність в межах проекту добігає кінця, про ці успішні історії можемо говорити і ми…

«Моя участь у проекті – це мій ефективний час. Це нові знання, навички, нові перспективи для мого бізнесу, – говорить Олена Пархоменко, – я намагаюся постійно розвиватися у своїй улюбленій сфері підприємницької діяльності, а саме у виготовленні косметики ручної роботи та опануванні нових технік з миловаріння». Проте миловарінням Олена займається лише четвертий рік, з 2014 року, з того самого моменту, як вона, колишня луганчанка, викладач вищого навчального закладу, разом із сім’єю опинилася у Полтаві. Тоді вона і гадки не мала, що її нове хобі, яке дуже допомагало не занурюватися у проблеми, стане для неї справою, що буде приносити не лише задоволення, але хоч і невеличкий, а прибуток. Першими покупцями чудового натурального надзвичайно естетично оформленого мильного продукту стали друзі та колеги. Невдовзі Олена зрозуміла, що може працювати ефективніше та досконаліше. Але зрозуміла і те, що спеціальних знань з маркетингу, просуванню товарів, на жаль, не має. На допомогу прийшли тренери проекту та ментор, разом із яким було відкрито два Інтернет – магазини з продажу косметичної продукції. Перший “Soapterapyua” на міжнародній платформі Etsy, другий “Soap Therapy” – на загальнонаціональній українській платформі Crafta. Ментором супроводжувалися і перші успішні продажі до США та Канади. Під час проекту було налагоджено співпрацю із еко – магазинами міста, розроблено бренд “Soap Therapy”, дизайн власної упаковки та візитівки. «В мене з’явилися нові покупці та набагато збільшилася кількість позитивних відгуків стосовно того що я роблю. Це дуже стимулює мене на те, щоб розвиватися далі, створювати нову продукцію та дарувати сонячний настрій та здоров’я моїм клієнтам»

Олена Пархоменко, переселенка з Луганська, з естонськими колегами під час роботи Установчої Школи Тренінгу проекту

Так створюються справжні шедеври миловаріння

Так створюються справжні шедеври миловаріння

Серед тих, хто за успішну діяльність в проекті отримав на розвиток своєї справи 500 євро, власниця ательє з пошиття одягу Інна Калініна. Зараз вона доволі успішний підприємець та вже «нова полтавка», саме так з «легкої руки» представників Полтавської філії Суспільної служби України, називають тих, хто був вимушений переселитися до Полтави з тимчасово окупованих Донбасу та Криму. До серпня 2014 Інна жила у Макієвці, працювала економістом на керівній посаді в мережі супермаркетів «Амстор». Під час загострення бойових дій із сім’єю вимушено переїхала, із житлом допомогли друзі, а ось знайти роботу за фахом не виходило. Тоді і згадала Інна про свою першу спеціальність – дизайнер-кравець та почала шити одяг сусідам і друзям. Вони і порадили їй спробувати взяти участь у грантовій програмі. З чоловіком розробили проект авторського ательє, який Інна з успіхом захистила та отримала першу інвестицію у 600 євро! На ці гроші придбали промислову швейну машинку, згодом орендували приміщення та обладнали його. До початку проекту «Women work well» Інна вже виконала маже 200 замовлень, отримала десятки позитивних відгуків щодо якості своїх виробів та їх креативного вигляду. Проте талановита майстриня не хотіла зупинятися, навпаки мріяла розвивати свій бізнес, шукати нові можливості для його розширення. І участь в проекті у якості менті дуже допомогла здійснити ці мрії. Саме в процесі менторської програми було проведено аналіз ринку одягу на міжнародному маркетплейсі Etsy.com і з’явилася надзвичайна ідея шити комплекти однакових суконь для мам та доньок! У виконанні нашої майстрині виглядає це просто чудово. А після аналізу сучасних тенденцій в моді менторська пара віднайшла можливість для розширення лінійки продукції, що пропонується клієнтам, за рахунок виробів з трикотажу. Одяг з цього матеріалу стає все більш популярним у світі. Вже розроблено детальний план з пошиття цілої колекції суконь з трикотажу, з організації фотосесії колекції, оновлення сторінки он-лайн магазину, розширення асортименту …. та ще багато-багато чого… Але перш за все слід мати спеціальну промислову плоскошовну машину для роботи із трикотажною тканиною. До речі, її вже придбали, за рахунок коштів гранту! І це справжній ефективний результат для Інни від діяльності в проекті, а справжнє щастя для неї, за її словами : «Бачити радісні обличчя клієнтів, чути слова щирої подяки, усвідомлювати, що роблю світ навколо себе кращим… Це надає натхнення, бажання працювати творчо, бути впевненою в тому, що обрана справа Моя! І її слід продовжувати».

Кожний виріб Інни Калініної є неповторним

Кожний виріб Інни Калініної є неповторним, виготовляється за індивідуальними ескізами та мірками. «Більш за все люблю шити на замовлення для мами та доньки, – натхненно говорить одна з переможниць «Women Work Well», – та перетворювати їх на справжніх красунь»

«Про програму «Women work well» я дізналася випадково, – розповідає Юлія Вороная, директорка ТОВ «Фіберсервис», підприємства яке надає послугу доступу до мережі Інтернет в приватному секторі міста Полтава, – Вирішили разом із моїм колегою Сергієм Кундосом, директором та засновником ТОВ «Фіберком», взяти участь в проекті, бо була нагальна потреба дізнатися про просунення нашої послуги на ринок не лише міста, а і області; мати інформацію щодо відповідних рекламних компаній».

Юлія и Сергій склали одну з успішних пар проекту, в якій більш обізнаний Сергій Михайлович виступив у ролі ментора. Обидва донеччани, мали досвід роботи з надання високоякісного та швидкісного Інтернету. Коли в 2014 опинилися у Полтаві вирішили зайнятися добре знайомою справою, тим більше було вочевидь, що на Полтавщині їх діяльність буде затребуваною. Але вона мала бути ефективною, а для цього потрібно було і покращити сайт підприємства, і підвищити рівень якості рекламних повідомлень для цільової аудиторії, і суттєво збільшити абонентську мережу клієнтів.

За півроку діяльності програми, завдяки отриманим під час тренінгів знанням та ефективної співпраці із представниками місцевої влади, було розроблено нову концепцію проведення рекламних компаній та модернізовано сайт, з’явилися додаткові послуги та можливості для абонентів. І результат не забарився, їх кількість з 80 збільшилася до 250! А в селах Терешки та Копили було закладено основу для розвитку нових проектів. І головне на сьогодні, на гроші гранту вже закуплено додаткове каналоутворювальне спеціалізоване обладнання, яке дозволить запустити новий проект в селі Зінці Полтавської області і збільшити абонентську базу ще на 200 клієнтів. І такий результат вже точно, не випадковість, до речі, як і все у нашому житті.

Юлія Вороная, директорка ТОВ «Фіберсервис»

А ця історія, здається, що вже виявляється не лише історією успіху в проекті Віри Філенко, а і важливою та дуже надзвичайною подією для цілого Чутова, одного з районних центрів Полтавської області. Бо саме тут, завдяки діяльності програми «Women work well» та ефективної менторської підтримки, звичайний маленький магазин товарів для малюків перетворився на центр дитячої творчості та справжньої радості … Тут можна обрати будь-яку іграшку самостійно або замовити її на сайті; перегорнути сторінки яскравої книжки або, навіть, зустрітися із її автором; погратися, поскладати конструктор або помалювати у спеціально обладнаній для цього зоні, поки батьки обирають тобі подарунок, переглядаючи різноманітний товар, або п’ють запашну смачну каву. Колись це були лише мрії для Віри, мами двох прекрасних дівчаток, а сьогодні вони стали реальністю. Поради ментора щодо асортименту, обладнання, якості товарів, ціновій політики були дуже влучними. За його допомогою було налагоджено співпрацю із дитячими письменниками Полтавщини, які виявили свою готовність не лише поставляти до магазину авторські збірки по собівартості, а ще і зустрічатися із маленькими читачами. А ще до магазину вже пообіцяли завітати майстри із виготовлення ляльок, надати під реалізацію свій екологічно чистий товар (бо ляльки виготовлені виключно із натуральної сировини) та допомогти в організації виставки іграшок ручної роботи. А коли, завдяки коштам отриманим від гранту, в Чутовському «Карандаші» з’явиться Інтернет підключення та спеціальне технічне обладнання і стане можливим проведення яскравих промо – акцій то повз магазину вже точно ніхто не пройде!

Віра Філенко - Карандаш - Чутове

Впровадження інноваційних програм менторства є дуже важливим кроком для посилення активності та професіоналізму нових лідерів громадських організацій шляхом ефективної діяльності з інтеграції на місцевий ринок праці ВПО; для поповнення їх знань, що будуть сприяти раціональній взаємодії та пошуку шляхів вирішення питань правового захисту та соціальної адаптації, більш того, взагалі активізації демократичних процесів розбудови громадянського суспільства в країні.

Олена Бурім

***

Менторство – це один із методів навчання персоналу, коли більш досвідчений співробітник ділиться своїми знаннями, вмінням, навичками зі своїми колегами н визначеного часу. Це механізми роботи он-лайн, практики освіти дорослих, пошук собі «наставника» і радника серед успішних професіоналів своєї справи. Зазначена програма для українців нова, її позитивний європейський досвід доцільно вивчати, адаптувати та впроваджувати в Україні.

Назва “mentor” з’являється ще в давногрецькій міфології Саме таким було ім’я особи, котрій доручив на виховання свого сина Телемаха Одіссей, на час своєї тривалої подорожі. Ментор був мудрим, йому все довіряли, приходили з питаннями, за порадами і допомогою. Він був довіреним радником Одіссея. Саме таким чином, поняття “mentor” “наставник” прийшло до наших часів. В сучасному світі менторства – це наставництво, але не в чистому вигляді, а в поєднанні з консультуванням, коучингом та навіть психологічною допомогою.

«Новим для нас було використання моделі менторства щодо інтеграції внутрішньо переміщених осіб у місцеву громаду та орієнтуванні їх на ринку праці. Цей досвід – співпраці успішних місцевих підприємців (менторів) та починаючих бізнесменів (менті, в нашому випадку – переселенців) плідно працює в Естонії, – коментує координатор проекту на Полтавщині Наталія Кірячок, – До речі, в Естонії, яка вважається однією з найбільш придатних для ведення бізнесу серед усіх держав-членів Євросоюзу, одна з найвищих концентрацій технологічних стартапів на душу населення. Крім грошей на розвиток нових високотехнологічних компаній держава виділяє фінанси на освітні та менторські програми, які ефективно спрацювали і для українців. Тож впевнена, це шлях по якому слід впевнено йти до успіху і надалі»

***

Естонія

Есто́нія, офіційно Есто́нська Респу́бліка — держава у Північній Європі, межує з Латвією на півдні та Росією на сході, на півночі омивається водами Фінської затоки, на заході — водами Балтійського моря та Ризької затоки. Площа країни становить 45 226 км², столицею і найбільшим містом є Таллінн.

Естонія — демократична парламентська республіка. За чисельністю населенням, що налічує 1,29 млн осіб, це одна із найменших країн Європейського Союзу, Єврозони та НАТО. Проте країна має найвищий валовий внутрішній продукт на одну особу серед колишніх республік Радянського Союзу.

Маленька країна яка знайшла своє місто у великій Європі…

Естонія першою в світі дозволила людям обирати парламент через Інтернет, провела перший в світі електронний перепис населення і першою в світі запропонувала іноземцям отримати її цифрове громадянство. Крихітна країна за два десятиліття після розпаду Радянського Союзу обігнала всю планету за якістю державних електронних послуг. Найсучасніші інформаційні технології, електронне урядування, яке позбавило корупції в уряді та перетворило чиновників на сервісний центр для громадян, надання електронних послуг населенню і кібербезпека — ось три сфери, де Естонія не лише досягла величезного успіху, але й є визнаним європейським і світовим лідером, та готова ділитися власним досвідом з Україною.

Країна он-лайн, що вражає…

Естонія, мабуть, єдина в світі країна, де 99% державних послуг є доступними в режимі он-лайн цілодобово. Громадяни можуть голосувати через ноутбук і оскаржувати штрафні талони за парковку, перебуваючи вдома; всі дані, одного разу введені в систему, повторно вводити не потрібно; замість того, щоб складати заявки на кредит з нуля, система автоматично складає необхідну інформацію про громадян – їхні доходи, заборгованість, заощадження; естонська система ґрунтується на ID-картках з чипом, завдяки якій зазвичай обтяжливі формальності на кшталт сплати податків перетворюються в миттєву операцію; усі бюрократичні процедури, за винятком вступу у шлюб і покупки нерухомості, – он-лайн.; поліції заборонено зупиняти автомобіль за відсутності порушень, оскільки всю необхідну інформацію можна отримати скануванням номера машини. Необов’язково навіть відвідувати Естонію, щоб працювати і платити податки під її юрисдикцією. Відкрити бізнес або заснувати стартап в країні з найдосконалішою податковою системою мають можливість навіть іноземці. Колишня радянська республіка стала першою в світі державою, що дозволила отримувати електронне громадянство без фізичної присутності в країні!