МОНІТОРИНГ ЗАКУПІВЕЛЬ З ВІДБУДОВИ ТА ВІДНОВЛЕННЯ В ГРОМАДАХ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
«Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області» – назва нового проєкту, який буде реалізовувати наша організація на Полтавщині.
Його мета: зробити процес відбудови в громадах більш прозорим та зрозумілим для мешканців, стимулювати членів громади брати участь у моніторингу, підвищити ефективність витрачання коштів на відбудову, підвищити рівень довіри в громадах.
Чому ми вирішили, що впровадження саме такого проєкту є актуальним та важливим сьогодні і ми впораємося?
По-перше, ми чітко бачимо проблему! А вона в тому, що, як правило, громада не розуміє яким чином обираються об’єкти для відбудови, як залучають підрядників, виконавців, як витрачаються кошти. Ця інформація відсутня на сайтах громад, її мешканців не інформують про те, що та яким чином відбувається в процесі відбудови. Тому існує недовіра, підозри щодо зловживань та неефективного використання ресурсів. На жаль, нерідко ці підозри обґрунтовані.
По-друге, ми маємо потужний відповідний досвід. Наприклад, досвід проведення та оприлюднення моніторингу декларацій високопосадовців на рівні держави, області та міста (ми брали участь у Всеукраїнській кампанії «Декларації без декорацій», результати якої мали широкий резонанс в громадах та вплив на призначення на посади). Ми також проводили впровадження Ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ), моніторинг отримання ренти від видобування вуглеводнів в громадах Полтавської області.
Ми завжди ставимось з повагою до керівників (посадовців) громад і допомагаємо їм навчитися використовувати інструменти для підвищення прозорості в громадах, залучення громадян до участі у прийнятті рішень. А громадянам завжди доводимо важливість їхньої співпраці з керівництвом та відповідальності кожного та кожної за все, що в житті громади відбувається.
Тож, ключова цільова аудиторія проєкту – це і посадові особи органів місцевого самоврядування, і депутати місцевих рад, і, звісно, мешканці громад.
Проєкт триватиме 4 місяця, і за цей час ми плануємо провести моніторинг закупівель з відбудови та відновлення 20 об’єктів соціальної інфраструктури в 9 громадах Полтавської області.
Наталія Заболотна – Експертка проєкту
Специфіка нашого проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області» полягає в тому, що його успішність багато у чому буде залежати від фаховості та практичного досвіду залучених до його виконання експертів. Ми впевнені, що обрали найкращих. Тож, із задоволенням розповідаємо вам про них.
Знайомтеся, Наталія Заболотна – Голова правління Запорізької обласної громадської організації «Народний Захист» (з 2009 року), Радник Голови Запорізької ОДА (2012-2017); Член Колегії Запорізької ОДА, експертка, тренерка.
Магістерка спеціальності «Технологія машинобудування, металообробні станки і інструменти», експертка з питань розвитку громадянсього суспільства та доступу до публічної інформації, Наталія Заболотна, має ґрунтовну освіту в багатьох сферах. Зокрема, стратегічних комунікацій, моніторінгу та оцінки антикорупційних проєктів, нових підходів взаємодії з громадськістю, бюджетних процесів в органах місцевого самоврядування. Питань розробки, моніторингу, впровадження та оцінки антикорупційної реформи, які опановувала, в тому числі, і в Антикорупційній школі ПРООН. Досліджувала Заболотна і проблему адаптації українського законодавства з питання держзакупівель до норм ЄС.
Серед найуспішніших проєктів, в яких пані Наталія виступила і як менеджерка, і як аналітик, і, завдяки яким відбувалися суттєві зміни в суспільстві, варто згадати: Моніторинг декларацій депутатів Запорізької обласної ради, ПРООН та Міністерства закордонних справ Данії; Інтереси НЕ для преси (дослідження конфлікту інтересів в рамках впровадження антикорупційної реформи на регіональному рівні), ПРООН та Міністерства закордонних справ Данії; Бюджетна цитадель: національний моніторинг оборонних витрат у регіональних бюджетах, IWPR (Аналітичний звіт, Методологія,). Стратегічний роз‑ПИЛ: дослідження використання коштів місцевих бюджетних програм та їх вiдповiдностi напрямам Стратегiй розвитку регiонiв в 9 областях України.
Серед найвагоміших досягнень Наталії Заболотної Відзнака Європейської Асамблеї жінок‑депутатів за кращі ініціативи жінок України для економічного розвитку місцевих громад; Премія Тtransparency International Україна і ГО Родини Героїв Небесної Сотні ‑ «Антикорупціонер року» у номінації «Супротивник системи». Пані Наталія була переможницею конкурсу «Господиня рідного краю» в номінації «Громадський діяч» та володаркою Міжнародного призу за якість, перевагу та діловий престиж.
Успішна жінка-лідерка, яку по праву називають залізною леді Запоріжжя. Вона жодного разу не підкорилася корупційній системі від тиску якої потерпала і проти якої сміливо вступала в справжнє протиборство. Погрози та переслідування з боку влади не зупиняли пані Наталію в її боротьбі за права людей, за відкритість і доброчесність представників керівних органів, за впровадження нових механізмів громадської участі, за втілення демократичних реформ.
Колеги про неї говорять, що їх надійна соратниця це «рідкісний приклад чесного, фахового, послідовного і незламного борця за ідеї гідності і прозорості задля розквіту України і забезпечення прав українців».
Для команди нашого проєкту честь працювати разом з пані Наталією та можливість переймати її досвід, а для самої експертки, робота в «Моніторингу…» це продовження системної роботи у процесі сприяння відкритості влади та ефективності використання бюджетних коштів у процесі відновлення.
Юрій Филенко – Експерт проєкту
Продовжуємо знайомити вас з нашими експертами.
Юрій Филенко – магістр факультету нафти та газу Полтавського національного технічного університету імені Юрія Кондратюка, грант-менеджер в межах Ініціативи «DECIDE: Відбудова», засновник та Голова Громадської організації Інститут регіональних та молодіжних ініціатив, успішний підприємець, експерт з питань фінансового планування та звітності, тренер.
Незважаючи на свій молодий вік, має вже достатньо потужний перелік досягнень. І в професії, і в громадському секторі. А чому б і ні? Комунікабельний лідер, який вміє навколо себе згуртувати команду, відповідальний та готовий одночасно креативно вирішувати декілька питань, ґрунтовно аналізувати та стратегічно мислити.
Тож, не випадково, саме Филенку було доручено експертну діяльність в міжнародних проєктах «Зміцнення місцевої фінансової ініціативи впровадження» (в реалізації компоненту «Ініціатива прозорості видобувних галузей в Україні») та «Розвиток мережі партнерських організацій з реалізації завдань Комунікаційної Стратегії ІПВГ 2015 р. у видобувних регіонах України». Юрій досліджував питання соціально-економічних переваг розробки нетрадиційних вуглеводнів на Харківщині, кращі практики для посилення прозорості в енергетиці, був співавтором плану комунікаційної стратегії для Полтавської області на 2017 рік та оновленої Комунікаційної Стратегії для EITI в Україні, учасником проекту ЄС «Підтримка сталого регіонального розвитку в Україні».
Своїм прикладом активної громадянської позиції надихає юних, наразі є ментором в інноваційній освітній програмі для молоді UPSHIFT, дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ). Звісно, і сам багато та постійно навчається. Пройшов навчання на фахових курсах за темами: залучення коштів для перемоги й відновлення України, сучасні технології публічного управління, використання на регіональному рівні даних порталу ІПВГ, кращі практики самоврядування та демократії участі, ефективна комунікація з владою тощо.
Участь у нашому проєкті для Юрія Филенка черговий поштовх для професійного зростання та крок до втілення однієї з мрій – розбудувати в нашій вільній країні спроможні громади через посилення громадянського суспільства.
Відео-посібник «Просто про регіональні стратегії розвитку»
В рамках проєкту «Стратегічний роз-ПИЛ» (або Громадський контроль за використанням коштiв мiсцевих бюджетних програм та iх вiдповiдностi напрямам стратегiй розвитку регiонiв), який впроваджувала ГО «Народний захист», наша експертка Наталія Заболотна стала ініціаторкою створення та авторкою відео-посібника «Просто про регіональні стратегії розвитку».
Цю, без перебільшення «унікальну азбуку відповідального українця», було розроблено задля того, щоб розповісти доступною мовою про надзвичайно важливі речі для кожного громадянина/громадянки; задля того щоб підняти рівень відкритості, прозорості та підзвітності органів влади під час впровадження заходів розвитку регіонів.
«Ми прагнемо розповісти вам, як регіональні стратегії розвитку впливають безпосередньо на вас. Як саме ви можете прийняти участь у планувані майбутнього своєї родини. Як можете контролювати витрачання ваших податків. Яка ваша роль у процесі розвитку вашого регіону», – наголошує пані Наталія.
Опанував посібник ви дізнаєтеся, яким чином фінансуються заходи, направлені на розвиток ваших громад; яким чином можна прийняти участь у плануванні або відновленні своєї території; як дослідити чи рухається регіон у запланованому напрямку; хто, та на підставі чого?, його рухає; хто відповідає за витрачання коштів на цей рух та звідки беруться ці кошти; хто має контролювати ці процеси та чи можете ви до них долучатися. І чи не найголовніше сьогодні, як планується відновлення та відбудова знищеного рашистами…
Передивитися (або завантажити) відео-посібник «Просто про регіональні стратегії розвитку» можна за посиланням:
Платформа DREAM
Вже майже два місяці експерти нашого проєкту наполегливо моніторять прозорість процесів закупівель на відбудову об’єктів в нашому регіоні. Робити це ефективно їм допомагає унікальний ресурс – платформа DREAM. Чи чули ви, про це своєрідне цифрове “єдине вікно”, яке містить інформацію про фінансування, управління та контроль всіх без винятку проєктів відбудови на національному, регіональному та місцевому рівнях?
Якщо ні, то варто про цей канал дізнатися. Ця відкрита система збирає всі наявні дані з державних реєстрів і розміщує їх у паспорт кожного об’єкта в режимі онлайн, тож має потужні запобіжники від корупції. Платформа сприяє ефективному плануванню та координації проєктів відбудови, а також забезпеченню прозорості та підзвітності усіх процесів. До того ж, на платформі зібрана уся інформація про відновлення пошкоджених чи знищених об’єктів за час війни.
DREAM (Digital Restoration Ecosystem for Accountable Management, в перекладі екосистема цифрового відновлення для підзвітного управління) — зручний цифровий інструмент, що чудово відповідає цілям нашого проєкту «Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області». І ще, дуже важливим є те, що цей ресурс є доступним для кожного українця та дозволяє кожному бути залученим до відбудови!
Все просто та доступно, переконайтеся: https://dream.gov.ua/ua
DREAM – це…
- Сприяння централізації відбудови та можливість для керівників проєктів уніфіковано управляти процесами;
- Прозорість – користувачі можуть відстежувати витрати та реалізацію проєктів у реальному часі та повідомляти про можливі недоліки;
- Залучення – громадяни можуть стати безпосередніми учасниками відбудови, висловлюючи свої думки та пропозиції на платформі;
- Використання аналітичних інструментів для кращої ефективності прийняття рішень.
Публікації:
Слідкуйте за перебігом нашої діяльності, на сторінці сайту та наших сторінках в соціальних мережах.
Цей матеріал підготовлено в рамках проєкту “Моніторинг закупівель з відбудови та відновлення в громадах Полтавської області”, що реалізується в межах субгрантингового компоненту проєкту “Контроль витрат на відновлення”, який реалізується за підтримки Європейського Союзу. Зміст цієї публікації є виключною відповідальністю ГО Полтавська філія Суспільної служби України і жодним чином не відображає точку зору Європейського Союзу. Проєкт “Контроль витрат на відновлення” впроваджують Центр економічної стратегії, Інститут економічних досліджень та політичних консультацій та ГО “Технології прогресу”