Суспільна Служба України

ПОЛТАВСЬКА ФІЛІЯ

Відбувся робочий візит української делегаціі ЕІТІ до Німеччини

Відбувся робочий візит української делегаціі ЕІТІ до Німеччини23-29 квітня 2017 року українська делегація, яку представляли члени Багатосторонньої групи зацікавлених осіб з імплементації Ініціативи прозорості видобувних галузей на чолі з заступником міністра енергетики та вугільної промисловості України Н. Бойко взяли участь у робочому візиті до Німеччини  на запрошення німецького Секретаріату Ініціативи прозорості видобувних галузей.

До складу делегації учасників з України увійшли представники органів влади, видобувних компаній та громадських організацій, а також представники  Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH в Україні.

Ініціатива прозорості видобувної галузі  в Україні підтримується Урядами Німеччини та Великої Британії через проект «Ефективне управління державними фінансами», що реалізується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Заступник міністра енергетики та вугільної промисловості  пані Н. Бойко та члени БГЗО зустрілись із представниками німецького міністерства економіки та енергетики, ознайомилися зі стратегією Німеччини з розвитку ресурсів та процесу підготовки Німеччини з публікації першого звіту ЕІТІ.

Відбувся робочий візит української делегаціі ЕІТІ до НімеччиниПід час зустрічі представники німецького міністерства зазначили, що федеральний уряд керується міждисциплінарною Стратегією управління природними ресурсами. Серед напрямків:  прозорість ринку корисних копалин; інвестиції в освіту та дослідження; двостороння співпраця з країнами, які мають енергетичні та мінеральні корисні копалини, а також значна увага надається вторинній переробці, 10% відсотків потреб в енергетичних та мінеральних ресурсах забезпечується саме завдяки рециклінгу, а  50% міді добувають із вторинної сировини. Найбільшу зацікавленість у представників БГЗО викликав процес підготовки  Секретаріат D-EITI   Німеччини щодо першого звіту ЕІТІ Німеччини. Відмінністю від стандартного підходу є включення до контекстної частини звіту даних про ВДЕ, що було здійснено на вимогу громадськості. Слід зазначити, що процес роботи та підготовки звітів  в Україні та Німеччині відрізняються за багатьма аспектами, зокрема обсяги завдань для БГЗО та Незалежного адміністратора, включення різних галузей до сфери охоплення звіту, тощо. Багато відмінностей зумовлені федеративним устроєм країни.

В рамках візиту відбулися зустрічі з німецькими видобувними компаніями та асоціаціями, які беруть участь у підготовці звіту EITI. Українська делегація відвідала Геоцентр федеральної землі Нижньої Саксонії у Ганновері . Найбільшу зацікавленість у членів делегаціі викликала можливість представлених інтерактивних карт родовищ, свердловин.  Інформаційна система Геоцентру кількох земель Німеччини, яка  об’єднує інформацію по землі, грунтах, надрах, лісах, по кожній свердловині, включно  з тим, де відбувався фрекінг.  Як повідомили у відомстві, окремі землі Німеччини дозволили гідророзрив на глибині  від 3 до 5 км.

Геоцентр пишається своєю геоінформаційною системою, бо вона унікальна. Саме тут мають найбільший в Європі веб-портал геологічної інформації. Портал містить до 400 карт різних видів. Ще відмінністю центру є такий важливий момент, що паперів на столах співробітників більше немає, всі документи та дані лише в електронному вигляді.

Більш детальна інформація щодо згаданої вище системи за посиланням https://nibis.lbeg.de/cardomap3/

Відбувся робочий візит української делегаціі ЕІТІ до НімеччиниЯк сказав під час зустрічі заступник керівника Геоцентру в Гановері, відомство має архів геологічних даних, які збирають, обробляють, систематизують та зберігають. Але геологічні дослідження проводять приватні компанії і саме вони ними володіють та можуть продавати, але зобов’язані також передавати до Геоцентру.

Українська делегація відвідала родовище з видобутку сірководневого газу  компанії Wintershall у цьому регіоні, компанія входить до багатосторонньої групи зацікавлених осіб, яка впроваджує EITI в Німеччині. Працює Wintershall в багатьох країнах світу. Як повідомив технічний директор, компанія освоїла багато нових сучасних технологій, тому може успішно бурити і в складних умовах. Але, в першу чергу, велика увага приділяється високим стандартам безпеки та охорони навколишнього середовища. Члени делегації відвідали невеличкий промисел, на якому пишаються новою свердловиною довжиною майже 5 тис метрів, з яких 770 метрів – горизонтальне буріння. Завдяки такій побудові, як повідомив представник видобувної компанії, не довелося застосовувати фрекінг.

Представники українських видобувних компаній запропонували компанії звернути увагу на Україну та відвідати наші виробничі об’єкти.

Окрім цього, учасники візиту відвідали кар’єр з видобутку бурого вугілля компанії LEAG, що розташований на території федеральної землі Бранденбург, м. Котбус.  Компанія LEAG  має кар’єри бурого вугілля і електростанції, які з’єднуються залізницею, продає електроенергію на 2018 рік по 2 євроценти за квт за цінами біржі. Буре вугілля добувають відкритим способом. Техніка для добування вугілля, дороги, організація процесу вражає.

Німеччина має жорсткі вимоги щодо рекультивації, тому видобувні компанії відновлюють природній ландшафт  та несуть відповідальність багато років –аж допоки природа не відновиться. Зараз мають план відновлення 8 тисяч гектарів, процесом рекультивації керує лісник. Процес здійснюється наступним чином: спочатку прибирають на території металобрухт, отруйні речовини, старе забруднення, потім відсипають на потрібну висоту, на 4 метри вище грунтових вод. Розбивають площу на різні зони: водойми, ліси, природне поле, сільське господарство. Два роки займає відсипка грунтів, потім за 7 років відновлюють території для ведення сільського господарства, 10 років потрібно для відновлення лісів. За відновлення та збереження екології відповідає власник земельної ділянки і держава чітко слідкує за виконанням цієї норми закону. І на все це є кошти, розуміння та вміння. І це перш за все не вимоги законодавства, але любов до своєї землі та відповідальність за неї.

Відбувся робочий візит української делегаціі ЕІТІ до НімеччиниПід час візиту також відбулася зустріч з представником компанії Незалежного адміністратора,  який розповів деталі підготовки першого звіту EITI Німеччини, розповів про фіскальний режим та особливості роботи з компаніями, які мають надавати дані.

Під час зустрічі з представником об’єднаного громадянського суспільства Німеччини  Walter Palmetshofer Open Knowledge Foundation Deutschaland, який займається відкритими даними. Він зазначив, що саме відкриті дані потрібні для прозорості  та інновацій.  Проекти, які зараз виконують:  ” Code for Germania”, “Школа даних”, “Запитай державу”, “Закритість судів”,  “Відкриті бюджети”. Отже не лише для України ці проблеми актуальні. Слід зазначити, Німеччина приєдналась пізніше України до  Ініціативи «Партнерство “Відкритий уряд” та Ініціативи прозорості видобувних галузей.

Під час зустрічей сторони мали змогу обмінятися досвідом з впровадження ІПВГ та планами щодо  подальшої співпраці між українськими та німецькими членами Багатосторонньої групи.

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *